Wywiad!!!

Przed wami wywiad z człowiekiem o dwóch imionach: Jarosław Krystian czyli trener seniorów UKS Rotuz Bronów. Zapraszam do lektury!

Opisz krótko swą sylwetkę jako piłkarza, trenera oraz o swojej pracy zawodowe.

Uprawiać piłkę nożną rozpocząłem w BKS Stal Bielsko-Biała, grałem w trampkarzach pod okiem nie żyjącego już Zbigniewa Witosa oraz juniorach młodszych gdzie trenował mnie bardzo szanowany przeze mnie Pan Edward Wrzeszcz, świetny trener od młodzieży, ale i nie tylko. Człowiek którego darzę ogromnym szacunkiem.
Wówczas jako młodszy junior trafiłem do reprezentacji ówczesnego województwa bielskiego, w której rozegrałem kilka meczy. Następnie trafiłem do Gwarka Zabrze  szkółki piłkarskiej  był on wówczas zapleczem Górnika Zabrze. Po spędzeniu w Gwarku trzech lat gdzie nie udało mi się przebić do pierwszej drużyny wróciłem do Bielska –Białej do BKS-u Stal gdzie trenowałem i grałem w drużynie seniorów pod okiem takich trenerów jak Piotr Czaja, Antoni Nieroba. Kolejnym etapem mojej skromnej kariery piłkarskiej był żywiecki Góral w którym grałem miedzy innymi z Tomaszem Hajto przez dziewięć lat odnosząc skromne sukcesy w postaci awansu z ligi okręgowej do ówczesnej ligi międzywojewódzkiej a potem do trzeciej ligi.  Po dziewięciu latach gry w Góralu przeniosłem się do lokalnego rywala z za miedzy Hejnału Kęty, gdzie trenowałem pod okiem wspaniałego człowieka i trenera oraz  motywatora Pana Tadeusza Morgoła. Z drużyną Hejnału awansowałem również do trzeciej ligi.  Na piłkarskiej emeryturze grałem dla frajdy i przyjemności w Słowianie Łodygowice oraz Wilkowicach.

Jak oceniasz rundę jesienną obecnego sezonu?

Generalizując rundę jesienną to jestem z niej zadowolony, aczkolwiek na pewno pozostał lekki niedosyt. Zagraliśmy kilka słabszych meczy, ale również kilka fantastycznych strzelając dużo bramek.

Który mecz był najlepszy w naszym wykonaniu a który najgorszy?

Analizując rozegrane spotkania myślę, że najsłabszym spotkaniem wokół którego drużyna przeszła było spotkanie z rezerwami Czarnych Jaworze. Totalna dekoncentracja i brak szacunku dla teoretycznie słabszego przeciwnika przełożył się na porażkę 0-2. Natomiast odnosząc się do meczy najlepszych to myślę, że spotkania z Zamkiem oraz Ligotą. W meczach tych chłopaki pozostawili po sobie bardzo dobre wrażenie. Wszystko funkcjonowało bardzo dobrze. Na dobrym poziomie wyglądała organizacja gry całego zespołu. I co istotne była wola zwycięstwa i zaangażowanie wszystkich zawodników. Bardzo dobrym spotkaniem w katastrofalnych warunkach atmosferycznych było również spotkanie w Hecznarowicach na boisku nie nadającym się do gry wygraliśmy 4:2

Co poszło nie tak że straciliśmy punkty w kilku meczach?

Tak jak nadmieniłem wcześniej, w tych słabszych spotkania nie do końca zawodnicy sprostali mentalnie.

Jak wygląda nasz zespół po kilku treningach i dwóch sparingach?

W chwili obecnej trudno jednoznacznie stwierdzić jak wygląda drużyna. Jesteśmy w trakcie okresu przygotowawczego. Są zawodnicy, którzy trenują systematycznie z bardzo dużym zaangażowaniem, ale są również zawodnicy, którzy z różnych przyczyn nie trenują systematycznie bo albo mają obowiązki służbowe lub szkolne. Rozegraliśmy dwa sparingi, z których jeden przegraliśmy 4:2, a drugi wygraliśmy 4:0. Były to spotkania z reprezentantami skoczowskiej i bielskiej A klasy. W meczach nie ustrzegliśmy prostych błędów w poszczególnych formacjach oraz błędów indywidualnych, ale też było sporo dobrej gry. Są pewne elementy które jeszcze musimy poprawić.

Czy są konieczne jakieś wzmocnienia? 

Myślę, że każdy trener widzi mankamenty których chce uniknąć a to niejednokrotnie związane jest z umiejętnościami poszczególnych zawodników na danej pozycji. Pomimo tego mam fajną drużynę która coraz bardziej się cementuje i jest już zgrana. Zobaczymy co będzie z ewentualnymi wzmocnieniami. Jest to też kwestia nie do końca zależna ode mnie.

Jaki jest cel na ten sezon?

Poprzedni sezon pokazał, że należeliśmy do czołówki. Obecny sezon pokazuje , że bielska B klasa jest mocniejsza i bardziej wyrównana. Mamy zdecydowanego lidera
BTS Rekord to bardzo dobra drużyna wspomagana zawodnikami pierwszego zespołu, jest również grupa pościgowa do której należymy. Chciałbym poprawić nasze miejsce z poprzedniego sezonu. Na pewno walka będzie do samego końca.

Jaka wygląda współpraca z pozostałymi trenerami w klubie?

Myślę, że nie mam powodów do tego aby narzekać na współpracę z pozostałymi trenerami jacy pracują w klubie. Każdy z nas robi swoje i stara się wykonywać swoje obowiązki w sposób sumienny.

Czego najbardziej brakuje Tobie pracując w Bronowie?

To temat trudny. Na pewno infrastruktura obiektu sportowego w Bronowie pozostawia wiele do życzenia, brak boiska treningowego stan budynku szatni to największe bolączki moje i prezesa . Pomimo tych trudności jakoś sobie musimy radzić. Prezes ze swej strony robi wszystko aby nasz obiekt w niedalekiej przyszłości wyglądam przyzwoicie. Czyni starania wraz z osobami z Zarządu Klubu by przekonać Władze Nadrzędne do inwestowania w obiekt w Bronowie. Czas pokarze co to będzie.

Jak układa się współpraca z Prezesem klubu?

Jakub jest młodym człowiekiem do niedawna jeszcze czynnym zawodnikiem. Niedawno odbyły się wybory Prezesa, gdzie ponownie został wybrany Jakub na czteroletnią kadencję. To bardzo ambitny i operatywny człowiek , w działalność klubu bardzo się angażuje, niejednokrotnie poświęcając swoje życie rodzinne. Dużo ze sobą rozmawiamy w niektórych kwestiach mamy odmienne poglądy ale zawsze nasz dialog prowadzi do wspólnych przemyślanych decyzji dla dobra drużyny bo to jest cel nadrzędny. Ogólnie mówiąc cenie go bardzo. W życiu prywatnym to bardzo wesoły i sympatyczny człowiek.

Twój ulubiona drużyna piłkarska?

W chwili obecnej jest wiele drużyn których poziom sportowy jest na znakomitym poziomie, które w swoich składach posiadają piłkarzy światowego formatu. Ja jednak zawsze sympatyzowałem Manchesterowi United F.C

Trener na którym mógłbyś się wzorować?

Jest wielu znakomitych trenerów na świecie i w Polsce dobrych trenerów też nie brakuje.  Natomiast jest jeden którego cenie w sposób szczególny to były trener Manchesteru United F.C Alex Ferguson, prowadził on ten zespół od 1986r do 2013r. To ewenement dla mnie.

Twoje cele do zrealizowania w karierze trenerskiej?

Jakie są moje cele do zrealizowania jako trenera. W chwili obecnej dla mnie celem nadrzędnym jest osiągniecie z obecną drużyną wyniku lepszego niż w sezonie poprzednim. To cel nadrzędny. A co do przyszłości to trudno powiedzieć na pewno chciałbym się jeszcze rozwijać i zdobywać doświadczenie jako trener. Ale czas pokarze czy to się uda w pełni zrealizować, bo oprócz piłki nożnej są jeszcze inne aspekty którym w życiu codziennym trzeba stawiać czoła. Bo prawda jest też taka, że jest jeszcze życie osobiste.

 

Mam bardzo fajną grupę zawodników za która jak się to potocznie określa „ skoczyłbym w ogień „ Praca z grupą tych ludzi jest dla mnie wielką przyjemnością.

Dziękuję.